Mos mbetja shtatzene


Oct 22, 2004 · Re: Parandalimi shtatzanise mjetet kontraceptive ????? Une perdor birth control pill. Pershendetje jeni te mrekullushem flm per pegjigjen qe ma keni dhene para nje jave nese mundet edhe nje pergjigje silat jan gjasat qe te mos mbetesh shtatzane nese sperma derdhet jasht neqoft se bejm seks pa prezervativ sepse ne bejm dy tre her ne muaj seks po oa kondom por spermen ederdhim jasht aka mundsi te ngelesh shtatzene nese bejm seks pa kondom ju lutem nje pergjigje Apr 28, 2013 · pershendetje ,kam bere analizat e tiroides dhe me kan rrezultuar me probleme te tepert jodi,,por simptomat i kam te quditshe qe prej 3 vitesh kam mos perqendrim dhe me shum veshtersi rri ne kembe here pas here me dhemb koka shum dhe ka puls te fort ne gjithe trupin saqe me tundet i thithe trupi sidomos ne bark qe dallohet me kollaj cfare duhet te bej te lutem mosha ime eshte 36 vjeq mashkull Apo nga probleme gjinekologjike p. Ka tre muaj qe po mundohemi po e skemi ndonje rezultat. Kjo profeci pati edhe një përmbushje në vitin 1919 të e. Situata politike në Arabi. (3) Mbetja u shpërnda mes koalicionit të Frontit Kombëtar dhe Lëvizjes së Legalitetit (1 bashki dhe 4 komuna), PBDNJ (1 distrikt dhe 8 komuna), PR (6 komuna), Bashkimit Social-Demokrat (2 komuna) dhe së fundi Partisë Kristian Demokrate (1 komune). Rrethi vaginal:- Është një rreth elastik i cili vendoset në vaginë që përmban dy hormone të ngjashme me ato që i prodhon femra. Vaji i kanabisit ose, siç quhet ndryshe, vaji i hashashit, është një lëng i cili nxirret ose nga bima e tharë ose nga rrëshira. Kjo, për arsye nga më të ndryshmet. Mbajtja e tyre në shtëpi kur janë të sëmurë. Duke mos qene nje zone e lubrifikuar mire eshte e nevojshme per t’u kujdesur ne kete kuptim me perdorimin e materialeve lubrifikante; eshte gjithashtu e rendesishme qe raporti – dhe ne brendesi te nje çifti besnik – te jete me profilaktik, mqse bakteret qe ndodhen ne pjesen e fundit te anusit mund te shkaktojne infeksione ose skuqje te Mbetja bosh e një numri jo të vogël të karrigeve la në hije këtë organizim duke dhënë sinjale se LDK-ja mund të mos korrë rezultatet të cilat synon, e veçmas për ta rikthyer Prishtinën ku me Arban Abrashin sfidon Shpend Ahmetin e Vetëvendosjes. Qeliza veze zhvillohet dhe piqet ne vezore dhe çlirohet çdo muaj ne menyre ciklike gjate jetes riprodhuese Adelina Tahiri i dha fund beqarisë pak kohë më parë dhe menjëherë, nga fejesa kaloi në martesë me juristin maqedonas Serjozha Markov. Ajo çka mbeti i përkiste kandidatëve të pavarur. 5. Do të keni cikël të rregullt menstrual brenda 4-8 javësh. Te nje cift pa probleme mjeksore shanci per shtatzani gjate cdo cikli eshte 20-30% > 80% e femrave > 40 vjecare, qe kane seks pa mbrojtje ngelen shtatzene brenda vitit. » Mbetja e judenjve që u kthye në atdhe, jetoi e sigurt, pa pasur frikë nga kafshët. Ky fenomen është shkak domethënës i infertilitetit dhe abortit. 2:25, 26 Simeoni ishte një nga mbetja e perëndishme e Judenjve që ishte duke pritur ardhjen e Mesias. Këto pastaj publikohen në faqe pa bërë çensurime, montime apo manipulime. Vajza obligohet të agjërojë që nga fillimi i moshës së pubertetit. Shpesh zbulohet kur ndalohen simptomat e shtatzënisë ose një ultrazë nuk tregon rrahje zemre. Fëmijët janë begatia më e madhe që Zoti ia dhuron një çifti. Shmangia e kontaktit të afërt me këdo që është i sëmurë. Faleminderit paraprakisht per kohen tuaj! Mos arritja e koalicionit të shumëpritur nga qytetarët e vendit LDK-LVV, e bën të pamundur ndryshimin e kursit qeverisës në vend. Pastaj ai me shkruante se ishte jashtë me të fejuarën e tij, kështu që unë mbetja vetëm. 29 Trupi femëror mund të bëjë disa gjëra të mrekullueshme! T’i japë jetë krijesave të reja si edhe të thyejë rekorde botërore për jetëgjatësinë. Këtu po ju paraqesim 10 këshilla që ju ndihmojnë për të mbetur shtatzënë: Këshilla 1 – Dieta dhe mënyra e të ushqyerit Një dietë e emirë ekuilibruar ju ndihmon të keni një system të shëndetshëm riprodhues për tu përgatitur për shtatzëni. Dec 02, 2014 · Mbetja shtatzan pas lindjes. Menstruacionet jane gjithashtu shenj qe nuk ke ngel shtatzene se po te kishe ngelur nuk do te kishe menstruacionet, ose thjesh do te kishe vetem disa pika gjak ngjyr kafe dhe kaq e jo me shume. Ushqimet alkaline mund të rrisin … Shumë fema vuajnë për mos aftësinë e ngeljes shtatzënë. Një grua është shumë pjellore kur është e re, pasi të ketë pasur një ovulacion për herë të parë (ciklin e parë). Mes 50 mijë banorëve që e popullonin, më se 40 mijë ishin shqiptarë, 4 mijë bullgarë e mbetja, kombësi të tjera. Zakoni e forca e tij, janë çështje etike e jo ligjësi. Në këtë mënyrë kalojmë orë mbi librat në shkollë, të ulur në klasë, të ulur përpara kompjuterit, të ulur pas një skrivanie në zyrë… Të gjithë e dimë se të qëndrosh ulur për një kohë shumë të gjatë ose mos praktikimi i ndonjë sporti mund të sjellë akumulim yndyrnash të tepërta në zona kritike. 000njesi e. Por ndërsa i gjithë tmerri Temë lidhur me dispozitën e ëndrrave, llojet e endrrave, ndarja e endrrave, shikimi i njerezve ne enderr, domethenia sipas fese Islame Kur njeriu fle, Allahu ia merr shpirtin, dhe kjo është vdekja … Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Metodë ideale për t`u mbrojtur nga shtatzënia nuk ekziston. Kam përgatitur dru dhe gurë, por ti do t’i shtosh. . web; books; video; audio; software; images; Toggle navigation Një fermer nga Struma e Fierit, i cili merret me kultivimin e kastravecit ka hedhur të gjithë prodhimin e këtij viti. Disa gra ngelin shtatzënë shumë shpejt; të tjera duhet të përpiqen për një më pak pjellor, për shembull burri mund të mos ketë spermatozoide mjaftueshëm në   Ju mund të ngelni shtatzënë në ditë të veçanta të ciklit tuaj çdo muaj. A)Antitrupa te transferuar pasivisht nga nje nene te fetusi apo i sapolinduri B)Antitrupa te transferuar nga nje njeri i shendetshem i imunizuar tek nje tjeter C)Imunitet si pasoje e infeksionit D)Imunitet i fituar si pasoje e transplantit te palces se kuqe te kockave, 3. Për shumë çifte, shtatzënia e shumëpritur zgjat pak kohë. Rrethanat financiare, mbetja shtatzënë shumë shpejt pas lindjes së fëmijës së *Përqindjet mund të mos barazohen me 100 për shkak të rrumbullakësimit. Nov 05, 2013 · Unë jam njeriu që kam fat të madh dhe përjetoj kënaqësi të madhe kur gjendem në “shoqëri” me Resulullahun . Thënë ndryshe, ka edhe një anë negative kjo puna e çiftelisë së shumëdashur, ajo sikur ka eklipsuar (në trevat ku bie) veglat e tjera të muzikës bashkëkohore. Ndërsa Zoti i Madhëruar thotë- “Mos të refuzojnë dëshmitarët për të dëshmuar, nëse ata emërohen, iu jepet e drejta për të dëshmuar dhe ftohen për të dëshmuar. Këtë nuk e themi ne, këtë e pohojnë studime të … Metoda e Dr. Nëse ngjizja (mbetja shtatëzënë) nuk ndodh, veshja (astari) i mitrës prishet dhe del jashtë trupit dhe shkakton hemorragji (gjakosje) mujore. Shenjat e mbetjes së indit janë hemorragjia shumë e madhe, dalja e droçkave të gjakut (të mpiksur), krampe të forta, rrjedhje të gjakut më Embrioni ose indi mund të mos largohet tërësisht nga mitra. Faktor i jashtëm, që një femër mos të lindi një bebe, është Çfarë të bëhet në rast shterpësie? Shkoni te një mjek për të zbuluar pse nuk po ngeleni shtatzënë (shterpësia). Shishja me përzierjen lihet 14 ditë në vend me diell, duke e tundur herë pas This banner text can have markup. Një grua është shumë pjellore kur është e re dhe ka pasur një ovulacion për herë të parë (ciklin e parë). Këto përfshijnë marrjen e pilulave të kontrollit të lindjes, mbetja shtatzënë, përdorimi i terapisë për zëvendësimin e hormoneve në menopauzë, të pasurit të migrenave të shpeshta, etj. + 14 Ja, gjatë mundimit tim+ kam përgatitur për shtëpinë e Jehovait njëqind mijë talenta ari+ dhe një milion talenta argjendi. Kemi folur për pushtetet arabe, ndërsa tani të themi diçka në lidhje me situatën e përgjithshme politike. Mos u dëshpëro. 27 Por Isaia thërret për Izraelin: ''Edhe sikur të ishte numri i bijve të Izraelit si rëra e detit, vetëm mbetja e tij do të shpëtohet''. Ari, nese ke pas mardhenie dhe me pas ke pas periodat (menstruacionet) ateher mundesit qe ti te kesh mbet shtatzene jane mjaft te vogla per te mos thene 0. Ai ka mohuar gjithçka që është thënë në studio dhe ka pranuar faktin se mes tij dhe Shqipes ka vetëm shoqëri të […] Mjeshtri i madh i klarinetes, Jakupi i Sulo Musait, nga Hasanimerajt, i cili, me merite mban mbiemrin e fshatit tone, nuk trashegoi ndonje kulture muzikore, nga Mbetja dhe nga Sulejmani, por, me talentin e tij, me shume durim e me vullnet, mesoi ate vegel muzikore te preferuar dhe zanatin te cilin po ia percjell te birit , ka kapur maja te Mjeshtri i madh i klarinetes, Jakupi i Sulo Musait, nga Hasanimerajt, i cili, me merite mban mbiemrin e fshatit tone, nuk trashegoi ndonje kulture muzikore, nga Mbetja dhe nga Sulejmani, por, me talentin e tij, me shume durim e me vullnet, mesoi ate vegel muzikore te preferuar dhe zanatin te cilin po ia percjell te birit , ka kapur maja te Mos të mashtrohemi me terminologji të rreme moderne me të cilën embrioni e ka të drejtën e personit 14-15 ditë pas ngjizjes, apo edhe më vonë. Metoda mbështetet në përfundimin që me të vërtetë ekzistojnë ndërsjelltas dy cikle krejtësisht të pavarura pjellorie (fertiliteti). Por, të jesh femër do të thotë që mund të jesh më shumë e riskuar për t’u prekur nga këto gjashtë sëmundje. Orari biologjik i ashtuquajtur fillon të funksionojë dhe bëhet gjithnjë e më i vështirë për t’u konceptuar. Edibe Hoda jam shtazanë dhe jam në javën e 26 por këto ditë kam pas dhimbje lukthi të përcjellura me tugë isha te gjinekologja ime dhe më tha se kam placent marchinale duhet te ruhem deri ne javën e 32 mos me hec mos me mbajt gjëra të rënda a jam në rrezik për abortë se jam frikesuar kam Feb 11, 2011 · Ndërsa duke menduar shkaqe të ndryshme, mbetja shtatzënë shkon në rreth %. 3 FALENDERIMET Për rezultatet në këtë rrugtimin tonë deri më tani falënderim të veqantë i dedikoj familjes tonë, e cilaishte gjithmonë pranë nesh e gatshme për të na ndihmuar përgjatë çdo sfidë. May 08, 2017 · Të gjeta me nerva i mërzitur. Të sapolindurit: Ibrahim Qazimi - ka lindur në Tetovë - shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në Tetovë - fakultetin filologjik, drejtimin - letërsi dhe gjuhë shqipe, në Prishtinë - pos poezisë, shkruan prozë dhe ese - ky është libri i parë i autorit - përveç letërsisë, në agjendën e tij vend qendrorë zënë artet e bukura, filozofia e sidomos lëvizjet dhe format e dukurive sociologjike Pershendetje doktoresh desha ta bej nje pyetje provlj te ngel shtatzene kom ber eko mitra mir vezoret mir pak infeksion vaginal edhe infeksion urinar me ka dal 100. Nuk ekzistonte as fjala për këtë, por këtë në vete e quajta mos-kënaqësi. Mbajeni të terur që të shërohet më shpejtë. 28 Në fakt ai do ta realizojë vendimin e tij me drejtësi, sepse Zoti do ta realizojë dhe do ta përshpejtojë vendimin e tij mbi tokë. Mos t’ju vjen turp që të shkoni te mjeku apo gjinekologu. c) Janë kategorikisht të ndaluara për nxënësin pirja e duhanit, pijet alkoolike, përdorimi dhe shpërndarja e Mbetja vajore me ngjyrë në të kuqe ruhet në shishe të vogla nga 10-20 gr të mbyllura mirë. Kjo do të thotë një grua është pjellore dhe mund të ngelë  Disa gra ngelin shtatzënë shumë shpejt; të tjera duhet të përpiqen për një kohë të Për shembull: sperma e burrit mund të mos përmbajë spermatozoide të  Vetëm rreth 1% e të gjitha grave shtatzëna kanë polihidramniozë dhe shumë nuk Nëse jeni duke përdorur antidepresant dhe kuptoni që jeni shtatzënë, mos  humë fema vuajnë për mos aftësinë e ngeljes shtatzënë. Kjo metodë është shtjelluar dhe verifikuar gjatë 42 vitesh kërkimi nga Dr. Trajtimi i sëmundjes së pestë. Sidoqofte, kurdo qe veren qe ke gjakderdhje kur je shtatzene eshte mire qe te vizitohet mjeku sepse mund te ndodh qe te keni ndonje komplikim. Jonas. Arsyet që shtyjnë çiftin të kërkojë abortin janë gjendja ekonomike, mungesa e një strehe, këmbëngulja e femrës për të bërë karrierë, sëmundjet e ndryshme, mbetja në mënyrë aksidentale shtatzënë, planifikimi familjar etj. Të gjithë më duan, por unë jam i parrëfyem. Cikli i parë, hormonal njihet si ovulacion. Por ai më ka kontaktuar prapë para dy jave dhe më tha: "Dua seks". Kjo nuk do të thotë se ju duhet të ndaloni dhe të mos ushtroni fare në momentin që provon të mbetesh shtatzene. Gruaja ka 2 vezore, secila prej tyre ne madhesine dhe formen e nje bajameje, te vendosura ne secilen ane te mitres. Pavarësisht nga të gjitha, besoj se edhe përkundër akordimit të përkryer në të cilin ishte i tërë universi, fillova të ndjej diçka të kundërt nga kënaqësia. Eugen Jonas (psikiatër, gjinekolog dhe astrolog Jeremia 31:1-40—Lexo Biblën online ose shkarkoje falas. Trupi femëror mund të bëjë disa gjëra të mrekullueshme! T’i japë jetë krijesave të reja si edhe të thyejë rekorde botërore për jetëgjatësinë Por, të jesh femër do të thotë që mund të jesh më shumë e riskuar për t’u prekur nga këto gjashtë sëmundje. Si alkooli ashtu edhe pirja e duhanit ndikojnë në pjellshmërinë e gruas. Çfarë të bëhet në rast shterpësie? Shkoni te një mjek për të zbuluar pse nuk po ngeleni shtatzënë (shterpësia). Cikli juaj fillon në ditën e parë që ju rrjedh gjak nga vaginajuaj. Dërguar nga Donki, më 29 Nentor 2019 në 17:36 Në fakt edhe të qenët mirë me veten dhe vet e qeshura mund të mësohet, madje të shndërrohet në një nga zakonet më të mira të jetës sonë * Ka shumë momente në të cilat nuk do të dinim se si të vinim buzën në gaz për të mos folur për qeshjen. Si qendër e madhe qytetëse, në të ishin vendosur një mori konsullatash dhe dilnin gazeta e qarkullonte shtyp periodik shqiptar. tė e nė do nuk ėshtė i mė po qė dhe pėr njė me se ta unė ka ti jo te mirė mund ju ēfarė nga si duhet ne kjo kam kėtė ai por shumė jam di kėtu je ke a (3) Mbetja u shpërnda mes koalicionit të Frontit Kombëtar dhe Lëvizjes së Legalitetit (1 bashki dhe 4 komuna), PBDNJ (1 distrikt dhe 8 komuna), PR (6 komuna), Bashkimit Social-Demokrat (2 komuna) dhe së fundi Partisë Kristian Demokrate (1 komune). Jul 31, 2015 · Rrëshira e kanabisit apo, siç quhet ndryshe, hashashi, është mbetja e tharë e një lënde që nxirret nga pjesa e sipërme e lulëzuar e bimës së kërpit, e cila kthehet në pluhur ose presohet në forma. Shkak është bërë mungesa e tregut dhe mbetja e prodhimit stok. Shumë fema vuajnë për mos aftësinë e ngeljes shtatzënë. > 90% e cifteve, arrijne Nëse doni që të shkoni sërish në shtrat me atë, mos ia thoni kurrë këto gjëra të dashurës tuaj pas seksit! Ende debatohet nëse të folurit gjatë seksit e bën atë më të mirë apo të shpërqendron duke përfunduar në një eksperiencë aspak të këndshme. 14:21 Éshtë mirë të mos hajë mish njeriu, as të mos pijë verë, as të mos bëjë gjë që mund ta çojë vëllanë tënd të pengohet, ose të skandalizohet ose të dobëson. Më mbuloi një ndjenjë deri atëherë e panjohur. Do të bëj që ata të shtrihen në siguri. Të mos prekin sytë, hundën apo gojën. Mos e merrni për dobësi hezitimin me të cilin po vlerëson një nga rastet e para klinike Ky superllogaritës është instaluar në spitalet amerikaneNë këtë mënyrë, inteligjenca artificiale ndihmon syrin klinik Emri i tij është Watson. Dashuria ndaj tij ma ngroh zemrën dhe më jep fuqi e vullnet për të jetuar, më jep kurajo që të mos humbas guximin, të mos ligështohem dhe të mos rrëshqas në abiset e errësirës. Deri atëherë, përdorni një pambuk me alkool për ta lyer një herë në ditë në mënyrë që të mos infektohet. Urime! Por para se të përpiqeni për të ngjizur fëmijën tuaj, duhet të dini se cilat ushqime duhet të evitoni si edhe cilat gjëra duhet të përmirësoni në lidhje me stilin tuaj të jetesës. Por, kudo në Perëndim, pos në kryeqytetet ku mbetja e Millosheviqit në pushtet nuk shihej si një gjë tragjike, ishte krijuar bindja që Millosheviqi nuk mund të rrëzohet dot pa ndihmën e afër një milion votuesve shqiptarë të Kosovës. Edhe pse ekziston mundësia ka pak gjasa për shtatzëni gjatë ditëve “jo të frytshme”, por nuk mund të parashikohet koha gjatë muajit kur nuk ekziston mundësia e ngjizjes. sh. Ju duhet të përdorni peceta (jo tamponë) dhe të mos keni marrëdhënie seksuale për të paktën një javë. Sep 06, 2014 · Pyetje: Dua ta dijë se a lejohet sipas Kuranit dhe sunetit metoda e lindjes IVF-Metoda për shërimin e sterilitetit, ku njëra nga motrat u mundua të lind me atë të kësaj metode, mirëpo gjatë këtij operacioni ka hasur në problem shumë të rënda, andaj do të isha shumë falënderues ndaj jush sikur sa më të shpejt të më jepni përgjigje. Ky është quajtur një cikël  21 Janar 2019 Mos harro moshën. Kjo metodë Të mos jetë i specifikuar: Do të thotë që ligji bazë të mos jetë i specifikuar me ndonjë tekst tjetër, i cili tregon për specifikimin e tij, sepse çështja e kijasit është kalimi i ligjit bazë në degë, ndërsa kur të vërtetohet se ai ligj është i specifikuar vetëm për atë bazë, atëherë kjo është pengesë që të Shkupi i 1912-s është qyteti më i madh shqiptar i kohës. Nëse është e nevojshme mjeku mund t’ju japë këshillë për trajtimin e duhur të pjellorisë. Ne pergjithesi nuk ka rrezik te madh per te mbetjen shtatezane , prandaj mos u shqeteso . Kur zbrisnin në të rrallë, n'a sillnin fasule, zarzavate, ndonjë pulë që ia jepnin mamasë, dhe për mua, shporta me fruta. Ashtu siq e kam parashikuar ditë më parë, nga beteja e nxehtë politike mes LDK-së dhe LVV-së, fituese do të dali PDK-ja me copëzat e saj të ndara në kinse koalicione parazgjedhore. E di që nuk jam në një marrëdhënie, por e dëshiroj gjithahtu. Me ndihmoni ku lutem cfare te bej? Te degjoj gjinekologun apo te mos pij fare ilace, as vitamina! Jul 20, 2019 · Ne sot i vlerësojmë si popuj të virtytshëm, ku me punë e vetëdije të lartë sociale kanë arritur standarte të larta jetese e qytetërim shembullor. Nga ovulacioni i saj i parë, një grua është pjellore rreth 6 ditë çdo muaj. Shtatzënia pas moshës 40 vjeçare është sfidë për gratë të cilat mund të mos kenë arsye të tjera për pengesë të shtatzënisë. 25:14). Ajo përfshin një ‘ritual’ të tërë biologjik dhe përpjekje që mund të rezultojnë në një shtatzëni apo jo. Ata janë mirësi në këtë botë dhe botën tjetër. 10:22 Sepse, edhe sikur populli yt, o Izrael, të ishte si rëra e detit, vetëm një mbetje e tij do të kthehet; shfarosja e dekretuar do ta bëjë drejtësinë të vërshojë. , Content, Shendeti, Nena & Femija Sep 26, 2015 · “Mos përdorimi i masave mbrojtëse sigurisht ka dy probleme kryesore e para që është afat gjatë që ka të bëjë më marrjen dhe përfitimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme Shumë pjellore. Kjo pilulë mund të përdoret edhe nga nënat që kanë fëmijë në gji. Sekretet për të evituar strijat në shtatzëni, Është me mire te parandaloni se te kuroni. ” SURETUL BEKARE 282. Username . Përmes këtij parashikuesi të ovulimit ju mund të nxirrni disa data kur mbetja shtatzënë mund të jetë më me gjasë. Nena si e komentoni ju kete me 14 nentor une i bej dy muaj qe nuk kam pas menstruacione bera sot testin ne mengjes me doli negativ si e komentoni ju kete sepse jam ne hall shume te madh po frigohem mos jom shtatzene pasi qe i kam ende femi e vogel vajzen 1 vjeqe si thoni qte bej me tregoni ju lutem nese ndonjeres ju ka ndodh. Pershendetje jam nita the kam lind qe 2 muaj me operacion por qe 1 jav jam shumm e lodhne dhe 1 dit kam vill shum jam e brengosur mos kam mbet prap shtatzan a ka mundesi me mbet meniher pas lindjes cikel skom pas pos 5 jav deri jom pastru me ndihmoni se du mu qmend. Kjo megjithatë mund të zgjasë disa muaj. Rrethi vendoset ditën e parë të menstruacioneve dhe tërhiqet të njëjtën ditë tri javë më vonë. Pra, … Pak mundësi. Ajo mund të bëjë edhe sport ose të u Menstruacionet mund të pakësohen, të çrregullohen ose të mos vijnë fare. Rreth 10% e njerëzve nuk kanë asnjë dhimbje ose gungë/kokërr apo çdo shenjë tjetër të një problemi me gjinjët e tyre. “Sekreti i Zotit u zbulohet atyre që kanë frikë prej Tij” (Psa. sh kist në vezore, apo shtatëzania ektopike etj por këto nuk kanë vetëm dhimbje. Prindërit e mi ishin në pushime, kështu që ai vinte në mbrëmje. May 31, 2019 · Pyetje gjinekologes: Përshendetje Dr. Me vjetërsinë ulen dhe fertiliteti Kjo do të thotë se e kanë më të vështirë për të ngelur shtatzënë. Është mirë kur shohim formacione të rinjsh që e kanë për zemër këtë vegël, në festivalet e interpretuesve të rinj, por mbetja vetëm aty është një prirje Dec 29, 2018 · Rrëshira e kanabisit apo, siç quhet ndryshe, hashashi, është mbetja e tharë e një lënde që nxirret nga pjesa e sipërme e lulëzuar e bimës së kërpit, e cila kthehet në pluhur ose presohet në forma. Edhe nëse bëni dietë të shëndetshme dhe ushtroni sipas këshillave, mund të duhet mjaft kohë që barku i nënës së re të kthehet në madhësi normale. Sfida e kësaj moshe është se me procesin natyror të plakjes së trupit, plaket edhe mosha e vezëve të gruas. Dua te di se a eshte kjo problem per te ngelur shtatzene? ekspozuar (si fëmijët në mjedisin e banesës ose gratë shtatzëna në mjediset e ndodhet në ajër mund të mos jetë tipikisht një burim madhor i ekspozimit të punonjësish për të ndarë plumbin, mërkurin dhe metale të tjera nga mbetja për. Ju mund të mos keni idenë se kjo ka ndodhur. Shumë pjellore. Mbetja shtatzënë në moshën 35 vjeç nuk është e njëjtë me moshën 20 vjeçare. Femrat para martesës e kishin një rregull që kishte të bënte me vashat e reja te cilat shkonin tek burimet e ujit, nga ku atje mund te vidheshin për të bërë marrëdhënie para martesës pa ndonjë problem. Mund të mbeteni shtatzënë në javët menjëherë pas abortit, prandaj përdorni një metodë të kontrollit të lindjes nëse kryeni marrëdhënie seksuale. Duhet përafërsisht 5 javë derisa mbetja të bjerë. 9. s. Vaji mund të përgatitet edhe pa verë: 100 gr bimë e lulëzuar e freskët hidhet në një shishe ku shtohen 250-400 gr vaj ulliri, ose vaj liri, ose vaj luledielli. Mbetja shtatzënë nuk është edhe aq e thjeshtë për shumicën e njerëzve, ka aq shumë faktorë sa  shtatzënë. Skemi pasur deshire te kemi femije me perpara po tashi kemi vendosur te kemi nje bebe. coli a ndikon e. Doja te dija nga eksperienca e nenave: a eshte e demshme mbajtja e laptopit ne preher, se ngelen duke na thene mos kete e mos ate, por duhet edhe te punojme. Bëjeni ndonjë kontroll A i ka pire ndonjera nga fansat e faqes keto ilace (vitamina) se une kam shume frike ti pij, se mos e humb femijen! Ka shume qe me thone, qe mos pi fare ilace se ashtu thone doktorat,ja fusin kot. Dec 30, 2007 · (3) Mbetja u shpërnda mes koalicionit të Frontit Kombëtar dhe Lëvizjes së Legalitetit (1 bashki dhe 4 komuna), PBDNJ (1 distrikt dhe 8 komuna), PR (6 komuna), Bashkimit Social-Demokrat (2 komuna) dhe së fundi Partisë Kristian Demokrate (1 komune). Politika serbe e gjenocidit, qëndrimi i Fuqive të Mëdha, politika(t) e shqiptarëve . Mbetja shtatezane varet nga shume faktor , prandaj eshte e veshtire te parathuhet. al' Faktorët e tjerë të rrezikut janë unik për gratë. Nëse gjërat e mësipërme nuk ju ndihmojnë, atëherë mos ngurroni që ta vizitoni ndonjë profesionist, pasi që i kanë mjetet adekuate që ta heqin kondomin me siguri të plotë. , Content, Shendeti, Nena & Femija Por mund ta thërrisni thjesht “doktor Watson”. “Natyra ka një mënyrë për të ju mbrojtur juve nga mbetja shtatzënë nëse trupi juaj është nën stres të tillë ekstrem. Mjekët pohojnë se sot femrat e kanë shumë të lehtë të diagnostikohen nëse janë apo jo shtatzënë. australianislamiclibrary Ka nga ato ku unë nuk jam i sigurtë, ka nga ato ku unë i kam hedhur po vetë poshtë në vëllimet dhe librat pasues. Bedri Islami/ Në ditën e djeshme, jo edhe aq papritmas, një deklaratë politike e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, si një përgjigje ndaj qëndrimit të Sali Berishës për Kosovën Lindore, më shumë se habi, ngjalli bujë të pamatë. devetë, kuajt, etj. Nga përvoja Në fund të orës së çdo modeli ka një pjesë për shënime të mësuesit nga puna e nxënësve gjatë përdorimit të teknikave e modeleve, reagimet e tyre si dhe nga përvoja e zbatimit të këtyre teknikave në klasa. Ji guximtar dhe i fortë. 4 Nëntor 2009 Dashuria eshte gezimi i te qenit DY, tmerri se mos mbetesh NJE, e kan len esht periudha kur ndodh fekondimi ose mbetja shtazan siç thu ti. Një në 10 britanikë nuk e di që veza vjen nga pula, por çdo i dhjeti mendon që veza vjen nga gruri apo misri. Të mos harrojmë se: Modelet mësimore nuk janë ditarë mësimi, pasi ditari është mjet personal i 14:20 Mos e prish veprën e Perëndisë për ushqimin; vërtet, të gjitha gjëra janë të pastra, por bën keq kur dikush ha diçka që i është pengesë. Shkrimet e Shenjta--Përkthimi Bota e Re botohet nga Dëshmitarët e Jehovait. + Mos ki frikë,+ as mos u tmerro. Një pauzë pa Unë them të vërtetën në Krishtin, nuk gënjej dhe jep dëshmi me mua ndërgjegja ime me anë të Frymës së Shenjtë; kam një trishtim të madh dhe një dhembje të vazhdueshme në zemrën time. … Mbetja me barrë nuk është aq e thjeshtë sa duket. Këtë vit familja e Agron Ruoks ka mbjellë 7 dylym me domate dhe 3 me kastraveca, duke bërë që kostoja e shpenzimit të shkojë mbi 4 milion lekë. Jam shtatzene ne javen e 24-t, por pyetja ime eshte me teper e pergjithshme per periudhen e shtatzanise. net. Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Gaxherri ka thënë se LDK po kërkon një tryezë më të gjitha partitë që te caktohet data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. BULETINI I PRAKTIKËS GJYQËSORE 2 Botues: Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës Bordi redaktues: Znj. Atij i ishte zbuluar nga Fryma e Shenjtë që nuk do të vdiste para se të kishte parë Krishtin e Zotit, ose të Vajosurin. Çfarë të bëhet në rast shterpësie? Shkoni te mjeku juaj i përgjithshëm për të zbuluar pse nuk po ngelni shtatzënë (shterpësia). Por jo më larg se 70 vjet më parë, ata ishin turpi i njerëzimit. Gaxherri tha për “Gazeta Blic”, se gjëja e parë që po kërkon LDK është që në mënyrë demokratike të kërkojë zgjedhje të reja në vend, pastaj nëse një gjë … Artikujt në faqën "Perlat Muslimane" përkthehen vazhdimisht nga librat arabe, audio-kasetat dhe intervistat me dijetarët. Password Ndodh që një pjesë e njerëzve të mos kenë njohuri për produktet që hanë, por britanikët shkojë edhe më larg. web; books; video; audio; software; images; Toggle navigation Full text of "Ar Raheeq ul Makhtoom in Chinese, Albanian, Romanian, Pashto, Deutch and Persian Languages || Australian Islamic Library || www. Dinjiteti dhe e drejta personit ose respektohet nga fillimi i jetës ose nuk repektohet fare. This banner text can have markup. Por sa e vërtet është kjo, përgjigjen na e ka dhënë një studim i fundit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë të shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nëse më në fund keni vendosur të ndjeni të mirat e një jete pa cigare dhe taketukeve të plota, sigurisht ju intereson se çka ndodhë në trupin tuaj, i cili po përpiqet të përshtatet me rrethanat e reja. Si te rrisim mundesine per të mbetur shtatzënë?, Eshte e vendosur deshironi nje femije! Ja disa sekrrte per te mbetur shtatzene ne kushtet me te mira te mundshme dhe si te filloni ne harmoni shtatzanine tuaj. Mbetja vajore me ngjyrë në të kuqe ruhet në shishe të vogla (10-20 gr) të mbyllura mirë dhe përdoret në formë kompresash, duke vendosur copa pëlhure të njomura me vaj mbi sipërfaqet e dëmtuara të lëkurës. Rrëshira e kanabisit apo, siç quhet ndryshe, hashashi, është mbetja e tharë e një lënde që nxirret nga pjesa e sipërme e lulëzuar e bimës së kërpit, e cila kthehet në pluhur ose presohet në forma. Metoda e Dr. Coli per mos te mbetur shtatzane apo ku mund te qendroj problemi anonim ju lutem. Nëse është e nevojshme, mjeku do t'ju rekomandojë te një specialist në spital për një trajtim për pjellorinë. Une me perpara kam pire disa birth control pills edhe mendoj se mos mund te jete ajo gje shkaku qe smund te mbes shtatzene. Prandaj arsyet që na nxitin të bëhemi prindër janë të shumta, por mbi të gjitha mbetja e esencës sonë në këtë botë edhe pas ikjes nga këtu, pra përmes pasardhësve. Mos prisni ta shihni me përparëse të bardhë. Bakri+ dhe hekuri+ janë në një sasi kaq të madhe, sa s’ke si t’i peshosh. Rrethanat financiare, mbetja shtatzënë shumë shpejt pas lindjes së fëmijës së mëparshëm, pref- erencat për djalë (përzgjedhja gjinore), dhe kompleksi i gjyshes (mbetja shtatzënë në kohën kur fëmijët më të vjetër janë gati të kenë fëmijët e tyre) ishin ndër arsyet kryesore që janë dhënë për abort. Bazuar në sa më lartë, në kushtet e mungesës së një shërbimi veterinar jo efektiv, eliminimi i qenve dhe maceve rrugaçe është domosdoshmëri. Shkurtimisht do t’ju tregojmë se si mund të ndodhë kjo, transmeton Telegrafi. Fudul ishte mbetja gjatë ndarjes së presë, e cila nuk mund t’u ndahej luftëtarëve në pjesë të barabartë, si p. Përtej besueshmërisë së tabloidit apo burimit të tij, gjithë shenjat e shtatzënisë mund të jenë thjesht shenja të një gruaje që lindi para dy muajsh. Eugen Jonas ju ndihmon të përcaktoni ditët tuaja pjellore si edhe seksin e fëmijës suaj. Studimi i bazuar … Shumë fema vuajnë për mos aftësinë e ngeljes shtatzënë. Stresi Një rrekje të tillë ka bërë së fundi publicisti e profesori i komunikimit, Gilman Bakalli, i cili e ka quajtur martesën (por duhet veçuar: atë burrë e grua), si forcë zakoni të shoqërisë, që një ditë dhe mundet të mos mbetet e tillë. Ato largohen pa trajtim. Trupi juaj pengon ovulacionin kështu ju nuk keni shumë estrogjen, nuk krijoni rreshtime të mëdha në mitër dhe pas gjithë kësaj nuk keni mestruacione”, thotë Dweck, transmeton Lajmi. Është një deklaratë e drejtpërdrejtë, pa asnjë dorezë diplomatike, e thënë shkoqur dhe me forcë, çka, deri … Leonard Miri, personi që u akuzua si i dashuri i Shqipe Karajt nga bashkëshorti i saj Alfredi ka pranuar të përballet sot në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” në News 24. Ajo gjithashtu shqetësohet për faktin nëse femrat që nuk kishin përdorur kontraceptivë, ishin vërtetë të vetëdijshme për gjasat e tyre për të mbetur shtatzënë, pasi ajo thekson se edhe në Amerikë, shumë femra nuk mendojnë se mospërdorimi i kontraceptivëve dhe mbetja shtatzënë, janë të larta. Masa parandaluese që të mos bëhet harami: Një prej faktorëve që e pengon më së shumti femrën të bëjë prostitucion, është mbetja me barrë dhe dalja në shesh e prostitucionit. Nëse e harroni pilulën më shumë se 12 orë, mbrojtja nga shtatzënia nuk është e garantuar. “Ushtrimet e tepërta mund të ju bëjnë të mos ovuloni fare,” thotë Dr. Mbetja shtatzënë ishte një ngjarje shumë e rëndësishme. Prandaj, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për këto tre gabime të zakonshme që mund t’ju mbajnë … Trupi femëror mund të bëjë disa gjëra të mrekullueshme Ti japë jetë krijesave të reja si edhe të thyejë rekorde botërore për jetëgjatësinë Por, të jesh femër do të thotë që mund të jesh më shumë e riskuar për tu prekur nga këto gjashtë sëmundje Këtë nuk e themi ne, këtë e pohojnë studime të fundit mjekësore në SHBA, por edhe në botë Ato kanë treguar Sfida e kësaj moshe është se me procesin natyror të plakjes së trupit, plaket edhe mosha e vezëve të gruas. Artikujt në faqën "Perlat Muslimane" përkthehen vazhdimisht nga librat arabe, audio-kasetat dhe intervistat me dijetarët. Pra ju dhe bashkëshorti juaj jeni duke e marrë seriozisht në konsideratë mendimin e sjelljes në jetë një fëmijë. Shkollën e ditës e vazhdova deri në klasën e gjashtë, sepse mbetja në të pothuaj çdo vit. Çifti lajmëruan se shumë shpejt do të kurorëzojnë dashurinë e tyre me një fëmijë dhe se Adelina është shtatzënë, e siç duket nga vetë postimet e saj në rrjetet sociale, bashkëshorti po e … Dec 05, 2010 · Mbetja shtatzënë nuk është arsyeja e vetme – një muaj para se të zihet fëmija, lindin fëmijë me peshë më të vogël se fëmijët e tjerë, me një mesatare prej 650 gr më pak. b) Të mos ushtrojë asnjë lloj dhune fizike apo psikologjike dhe të mos pajtohet me akte të pakulturuara, vagabondazhi, fyese dhe poshtëruese në mjediset e shkollës dhe të mbajë qëndrim kritik ndaj tyre. I humbur – kur embrioni ka vdekur, por qëndron në mitër. Spinaqi është ndër ushqimet më të shëndetshme për shkak se përmban shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve dhe ofrojnë një mori përfitimesh ushqyese. Si te mbetesh dhe mos te mbetesh shtatzene?, Me shume se gjysma e grave ne moshen e riprodhinit nuk jante te sigurta se ne cilat dite te muajit jane me pjellore dhe 98% e tyre nuk e dine sa dite zgjat kjo periudhe. Vetëm të paturit e dhimbjes nuk të çon në diagnostikimin e problemit. DARDANIA * * * Milazim KRASNIQI Ka raste kur thjesht mbetja e një “trupi të huaj” mund të shkaktojë mbledhje të ushqimit dhe psillëqeve të tjera. Ai është efikas gjatë një periudhe 3 vjeçare dhe efekti i saj fillon 8 orë pas vendosjes. Fjala është sigurisht për Gjermaninë naziste, e po aq dhe Japoninë. femra mund të lahet, të bëjë dush dhe t'i lajë flokët. Por mos u merakosni pasi ne përmendëm gjëra të përgjithshme pasi ne rreth jush nuk dime gjë tjetër veç dhimbjes. Ovulacioni ndodh ndërmjet dy periudhave mujore të menstruacioneve, kur veza lë vezoren dhe futet në mitër. Duket që për këtë ka Shumë gra presin që trupat e tyre të kthehen në formë menjëherë pas lindjes, veçanërisht nëse ato nuk kanë fituar shumë kile në shtatëzëni. Cikli menstrual: fillimi i ciklit Ju mund të ngelni shtatzënë në ditë të veçanta të ciklit tuaj çdo muaj. Implanti hormonal Implanti që vendoset nën lëkurë vihet dhe hiqet nga gjinekologu me anestezi lokale. Ah, se harrova, edhe homoseksual. ju uroj ni dite te mbare bashk me familjet e juaja. Në një ajet tjetër Zoti i Madhëruar thotë: “Mos e fshihni dëshminë, pse kush e fsheh atë ai sigurisht ka bërë gabim të madh”. kam provuar edhe Patch i themi ne ketej eshte si ato qe ngjit ke krahu per te lene duhanin por kam merak se ms a efekte anesore, sidomos per mu qe pi cigare. Ti mund te punosh por duhet pasur kujdes qe mos te ngrini pesha te renda dhe kurdo që ndjen se je lodh ulu e pusho. Kjo është për gratë që nuk lindin. Por Isaia thërret për Izraelin: ``Edhe sikur të ishte numri i bijve të Izraelit si rëra e detit, vetëm mbetja e tij do të shpëtohet``. Mbetja (e pahequr) e indit Meqënëse gjatë kryerjes së abortit, mjeku nuk arrin të shikojë brenda mitrës, mund të mbetet pa hequr një pjesë e indit. Po, femra mund të mbetet shtatzënë madje edhe nëse ka marrëdhënie të pambrojtura seksuale. 25 Shtator 2013 Kjo nuk nenkupton qe nuk mund te mbeteni shtatzene, vetem se ndoshta nuk do te Por, mos harroni, qe te mbeteni shtatzene, duhet te keni . Une jam nje vajze 22 vjecare edhe jam e martuar qe 4 vjet. Sipas analistëve, kjo do të çonte në prishjen e koalicioneve parazgjedhore, ku PDK-ja dhe LDK-ja grumbulluan rreth vetes disa parti. Ushqimet alkaline mund të rrisin … Mos harroni se vizitat para lindjes janë shumë të rëndësishme dhe se kontrolli juaj dhe i bebit, sado i rrallë, eshtë gjithmonë më mirë se sa të mos Apr 30, 2013 · derdhja e spermes. 6. Nuk doje që unë të mërzitesha, të lodhesha, të tronditesha, të qaja as të mbetja i vetmuar. Këtë nuk e themi ne, këtë e pohojnë studime të … Dikujt mund t’i duket mjaft e thjeshtë mbetja shtatzënë, por ajo që nuk dinë është se shpesh mund të jetë mjaft stresuese, demoralizuese apo një lodhje e paprovuar më parë nëse nuk realizohet siç duhet. Për më tepër, thuhet se Kate po e ushqen me gji të voglin e saj dhe mbetja shtatzënë në këto kushte, kaq shpejt, është thuajse e pamundur. Nëse më në fund keni vendosur të ndjeni të mirat e një jete pa cigare dhe taketukeve … 3 Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit PARATHËNIE Hamd (Falënderimi) i takon vetëm Allahut, që madhështinë e Tij nuk janë në gjendje ta konceptojnë në tërësi (3) Mbetja u shpërnda mes koalicionit të Frontit Kombëtar dhe Lëvizjes së Legalitetit (1 bashki dhe 4 komuna), PBDNJ (1 distrikt dhe 8 komuna), PR (6 komuna), Bashkimit Social-Demokrat (2 komuna) dhe së fundi Partisë Kristian Demokrate (1 komune). Eugen Jonas (psikiatër, gjinekolog dhe astrolog Goditja përfundimtare Millosheviqit duhej t’i jipej pra me 20 dhjetor. 28: Në fakt ai do ta realizojë vendimin e tij me drejtësi, sepse Zoti do ta realizojë dhe do ta përshpejtojë vendimin e tij mbi tokë. Ndaj lexuesi të mos irritohet në sejcilin prej rasteve krahasues të fjalëve që unë sjell, sidomos këto në vëllimin e parë, që janë pak më të shumta e të cilat janë janë përmisuar muaj dhe vite më pas. Shumica e rasteve të sëmundjes së pestë janë të lehta. Kjo mund të shkaktojë që dhimbja dhe gjakderdhja të vazhdojë. Po kështu, vaksinimi i maceve rrugace, jep një imunitet vetëm në 50% të tyre, duke mos garantuar mundësinë e mosinfektimit dhe përhapjes tek njerzit. Ja cfarë … Kistet jane qeskeza te mbushura me leng brenda ose ne siperfaqe te vezores. '' Këto janë për ty, Mozi '', më thonin, duke më lënë shportat në duar dhe përqafuar. Shtyrja e amësisë ka përparësitë e veta, por edhe disavantazhet e saj. , kur mbetja e Izraelit frymor u çlirua nga «Babilonia e Madhe», perandoria botërore e fesë së rreme. Sepse do të doja të isha vetë i ma-llkuar, i ndarë nga Krishti, për vëllezërit e mi, për farefisin tim sipas mishit, të cilët janë Izraelitë dhe atyre u përket birëria, lavdia Mar 21, 2016 · Unë jam njeriu që kam fat të madh dhe përjetoj kënaqësi të madhe kur gjendem në “shoqëri” me Resulullahun . Kujtoj një rast klinik, kur qeni (i rracës German shepherd) megjithëse i ri në moshë (më pak se 2 vjec) u soll për një aromë të rëndë të gojës. Goldfarb dhe sqaron se ushtrimet e tepërta mund të ndaloj gjëndrën pituare të ju thotë vezorëve që të ovulojnë. Pas ovulacionit të saj të parë, një grua është pjellore rreth 6 ditë çdo muaj. Menstruacionet mund të pakësohen, të çrregullohen ose të mos vijnë fare. Ciklin 28 ditesh qe pihen pilulat perdite. Kjo kohë mund të zgjojë te… Burime brenda dy kampeve i kanë thënë gazetës se opsion është edhe mbetja në opozitë, për shkak të rënies që pësuan në zgjedhjet e 11 qershorit, shkruan Koha Ditore. KOSOVA PAS 22 JANARIT 1998 . Arta Rama-Hajrizi, Kryetare e Gjykatës Kushtetuese të Republikës 10:21 Një mbetje, mbetja e Jakobit, do t'i kthehet Zotit të fuqishëm. Prandaj, kur dikush nuk I frikësohet Allahut, ka raste që të mos veprojë diçka për shkak se, mos vallë, do të dalë në shesh e do ta kuptojnë Kanceri hershëm i gjirit zakonisht nuk shkakton dhimbje dhe mund të mos ketë simptoma. Historikisht mos mbetja shtatzënë është trajtuar si një problem që vjen nga femra, duke bërë kështu që problematika të kalojë dhe në shkallën e diskriminimit gjinor. Një suvenir të fundit të jetës së foshnjës para lindjes është trungu i kordonit të kërthizës. frytësimi (mbetja sërish shtatëzënë) rregullohen spontanisht. Duhet të lini duhanin. /Telegrafi/ Fëmijët janë begatia më e madhe që Zoti ia dhuron një çifti. Burimi ''Kidstime. Nënpesha e fëmijës është një kusht mjekësor që ndikon shëndetin dhe sjelljen e fëmijës përgjatë gjithë jetës së tij. Nuk e dija se si të sillem. Situata politike në Arabi Kemi folur për pushtetet arabe, ndërsa tani të themi diçka në lidhje me situatën e përgjithshme politike. Në fakt edhe të qenët mirë me veten dhe vet e qeshura mund të mësohet, madje të shndërrohet në një nga zakonet më të mira të jetës sonë * Ka shumë momente në të cilat nuk do të dinim se si të vinim buzën në gaz për të mos folur për qeshjen. Në këtë mënyrë, hidridi i heliumit u gjet në një mjegullë të vogël, por të ndritshme planetare (NGC 7027), rreth 600 vjet e vjetër, mbetja e një ylli si Dielli ynë, në një distancë prej 3000 vjet dritë nga Toka, pranë Konstelacionit të Mjellmës. Jam i lodhur dhe plot mall edhe pse në çdo një orë bisedoj me ty. Duke mbajtur një kalendar të ciklit menstrual për disa muaj, ju do të mund të keni një ide se si lëviz cikli dhe kur mund të jetë ovulimi. Po të them që unë jam vetëm nga dita që ti shkove në amshim. Një grua mund të ngelë shtatzënë nëse ajo ka përjetuar ovulacion për herë të parë (ciklii saj i parë). Kjo moshë arrihet atëherë kur vajza i mbush pesëmbëdhjet vite, ose edhe më herët duke ju paraqitur qimet rreth organeve të turpshme, duke u paraqitur dalja e spermës, ardhja e menstruacioneve apo edhe mbetja shtatzënë. Kjo ka veprim qetësues, të lehtë por të vazhdueshëm si dhe ndihmon ripërtëritjen e indeve. mos mbetja shtatzene